Подготвителните седмици пред Великия пост включват Месни заговезни и Сирни заговезни. Така постепенно християните се нагаждат към отказ от животински продукти, богати трапези и чисто телесни наслади, и се насочват към по-задълбочена работа върху вътрешния си живот и състоянието на душата си.
Понятията „месопустен“, „сиропустен“ и „говея“ са свързани с яденето и правилата за приемане на храни, но какво точно значат?
Знаейки, че идват пости, през които не се употребява животинска храна, християните още от древни времена изяждали месните си запаси от зимата през седмицата на Месни заговезни. Латинското име (излязло от употреба) е „carneprivium“, което означава "лишаване от месо". По сходен начин, гръцкото "Apókreō" означава "взимане на отпуск от месо".
Частта на думата „…пуст“ означава изоставяне, раздяла. В случая с месопустен, означава отказ от месни храни, а сиропустен – от млечни продукти и яйца.
Думата „говея“ е старобългарска със значение „изпитвам страхопочитание“. През времето определено от Църквата за пости, християните показват страхопочитанието си към Господ като говеят с въздържание от консумация на всякакви животински храни.